Circular with Liner Cross Corner Loops FIBC Bag
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Chemical, Sand Bag, Cement, Fertilizer |
| Bottom Option: | With Spout |
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Room 2203, Bdg 3 of Jiaye Town, No. 158 of Lushan Road, Jianye District, Nanjing, Jiangsu, ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DDP, EXW
Terms of Payment
LC, T/T
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JB-916
- Feature
- Antistatic
- Loop Option
- Cross Corner Loop
- Material
- PP
- Safety Factor
- 5:1
- Technics
- Plastic Bags
- Top Option
- Top Fill Spout
- Type
- FIBC Bag
- Shape
- Square Bottom Bag
- Transport Package
- Pallet
- Specification
- 90x90x95CM
- Trademark
- JebicBAG
- Origin
- China
- HS Code
- 63053200
- Production Capacity
- 100, 000PCS/Month
Product Description
| Item No. | JB-916 |
| Bag size | 90x90x95 |
| Constructions | Circular |
| SWL | 2205lbs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 7cm wide |
| Lifting Loop Height | 4 x25cm in corss corner loops |
| Lifting Loop Color | white |
| Top Spout | spout top, 15"dia x 18"long, tie for closure |
| Bottom Spout | 15"dia x 18"long,tube cord lock tie with star closure with star closure |
| Baffle | No |
| Document Pouch | Yes |
| Printing | No |
| Liner | Yes, in aluminum foil |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Chain stitching |
| Quantities | 3,600pcs/20pallets=1X20' container |





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- BULK BAG
- Circular with Liner Cross Corner Loops FIBC Bag
Hot Searches
More