| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Chemical, Food |
| Material: | PP |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-007 |
| Bag size | Dia115cm×65cm(H) |
| Constructions | circular |
| SWL | 1000kgs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 7cm wide |
| Lifting Loop Height | 4×16cm height, with 2pcs lifting ropes |
| Lifting Loop Color | Beige |
| Top Spout | Dia35cm×57cm(H), tube cord lock tie with star closure |
| Bottom Spout | Dia55cm×50cm(H) ,tube cord lock tie with star closure |
| Baffle | No |
| Document Pouch | Yes,21.5×24cm |
| Printing | Yes |
| Liner | No |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Normal stitching |
| Quantities | 2,400pcs/20pallets=1X20' container 5,280pcs/44pallets=1X40' container |




