| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Chemical, Food |
| Material: | PP |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-206 |
| Bag size | 35"x35"x46" |
| Constructions | Circular |
| SWL | 2205lbs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 3" wide |
| Lifting Loop Height | 4 x10" in cross corner loops with 2 lifting loops |
| Lifting Loop Color | white |
| Top perimeter band | 3" wide,white |
| Top Spout | 14"dia x 18"long,tie for closure |
| Bottom Spout | 14"dia x 18"long,tube cord lock tie with star closure with star closure |
| Baffle | No |
| Document Pouch | Yes |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Normal stitching |
| Quantities | 4,400pcs/20pallets=1X20' container 9,680pcs/44pallets=1X40' container |