|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Transport, Chemical, Sand Bag, Cement, Fertilizer |
| Bottom Option: | Flat Bottom |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-086 |
| Bag size | 90×90×120cm |
| Constructions | Circular type,beige fabric |
| SWL | 1000kgs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 70mm wide |
| Lifting Loop Height | 2 points loops |
| Lifting Loop Color | Blue |
| Top Spout | Duffle top,80cm H, tie for closure |
| Bottom Spout | Plain bottom |
| Baffle | No |
| Document Pouch | Yes |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Plain stitching |
| Quantities | 4.000pcs/20pallets=1X20' container 8.800pcs/44pallets=1X40' container |

