| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Chemical, Sand Bag, Cement, Fertilizer |
| Bottom Option: | With Spout |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-019 |
| Bag size | 35x35x46" |
| Constructions | U-panel Ventilate bag |
| SWL | 5:1 |
| SF | 2205lbs |
| Lifting Loop Wide | 2"Wide |
| Lifting Loop Height | 4×10"long in corner loops |
| Lifting Loop Color | White |
| Top Spout | Duffle top,31.5" H |
| Bottom Spout | Dia14×18",tube cord lock tie with star closure |
| Baffle | No |
| Document Pouch | No |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Overlock and chain stitching, Blue |
| Quantities | 4.000pcs/20pallets=1X20' container 8.800pcs/44pallets=1X40' container |



