4 Side Type D Conductive Baffle Big Bag
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Chemical, Sand Bag, Cement, Fertilizer |
| Bottom Option: | With Spout |
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Room 2203, Bdg 3 of Jiaye Town, No. 158 of Lushan Road, Jianye District, Nanjing, Jiangsu, ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DDP, EXW
Terms of Payment
LC, T/T
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JB-023
- Feature
- Antistatic
- Loop Option
- Side-Seam Loop
- Material
- PP
- Safety Factor
- 5:1
- Shape
- Square Bottom Bag
- Technics
- Plastic Bags
- Top Option
- Top Fill Spout
- Type
- FIBC Bag
- Transport Package
- Pallet
- Specification
- 32x44x56"
- Trademark
- JebicBAG
- Origin
- China
- HS Code
- 63053200
- Production Capacity
- 100, 000PCS/Month
Product Description
| Item No. | JB-023 |
| Bag size | 32×44×56" |
| Constructions | 4-side panel, Type D, blue fabric, sift proof |
| SWL | 2205lbs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 3" wide |
| Lifting Loop Height | 4×12"long in corner loops |
| Lifting Loop Color | White |
| Top Spout | Dia14×18",tie for closure |
| Bottom Spout | Dia18×18",tube cord lock tie with star closure |
| Baffle | Yes |
| Document Pouch | Yes ,10×12" |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | Yes |
| Stitching | Normal stitching,double filler cord in all seams |
| Quantities | 2,400pcs/20pallets=1X20' container 5,280pcs/44pallets=1X40' container |




Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- BIG BAG
- 4 Side Type D Conductive Baffle Big Bag
Hot Searches
More