|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Transport, Vegetable Bag, Chemical, Fruit Bag, Sand Bag, Cement, Fodder, Fertilizer |
| Bottom Option: | Flat Bottom |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-147 |
| Bag size | 35x35x46" |
| Constructions | U-panel type baffle Big Bag |
| SWL | 5:1 |
| SF | 2205lbs |
| Lifting Loop Wide | 2''Wide |
| Lifting Loop Height | 4×12"long in corner loops |
| Lifting Loop Color | Beige |
| Top Spout | Dia14×18",tie for closure |
| Bottom Spout | Plain bottom |
| Baffle | No |
| Document Pouch | Yes |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | Yes |
| Stitching | Over lock and Plain stitching |
| Quantities | 4.000pcs/20pallets=1X20' container 8.800pcs/44pallets=1X40' container |



