| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Food, Chemical, Sand Bag, Cement, Fertilizer |
| Bottom Option: | Flat Bottom |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item No. | JB-025 |
| Bag size | 87×87×85cm |
| Constructions | circular |
| SWL | 1000kgs |
| SF | 5:1 |
| Lifting Loop Wide | 7cm wide |
| Lifting Loop Height | 2×120cm long |
| Lifting Loop Color | Beige |
| Top Spout | Duffle top |
| Bottom Spout | Plain bottom |
| Baffle | No |
| Document Pouch | No |
| Printing | No |
| Liner | No |
| Sift proofing | No |
| Stitching | Normal stitching |
| Quantities | 5,000pcs/20pallets=1X20' container 11,440pcs/44pallets=1X40' container |


